معاملات تهاتری ساده

تجارت تهاتری یا متقابل، از طیف وسیعی از قراردادهای معاوضه یک کالا با کالای دیگر تا یک نوع سرمایه گذاری خارجی را در بر می گیرد. تجارت متقابل عملی است که مطابق آن فروشنده قبول کند کالاهایی را از کشور خریدار به ارزش معامله اول خریداری کند. قراردادهای تجارت ...

Barter agreement

 

 

تجارت تهاتری یا متقابل، از طیف وسیعی از قراردادهای معاوضه یک کالا با کالای دیگر تا یک نوع #سرمایه_گذاری خارجی را در بر می گیرد.

تجارت متقابل عملی است که مطابق آن فروشنده قبول کند کالاهایی را از کشور خریدار به #ارزش_معامله اول خریداری کند.

#قراردادهای_تجارت_تهاتری یا متقابل به طور کلی حاوی تعهدات بیشتری در مقایسه با #قراردادهای_بیع_بین_المللی می باشد. به عنوان مثال: فروشنده متعهد می شود علاوه بر تحویل کالای خریداری شده مطابق با مشخصات قراردادی و تحویل آن در زمان مقرر به خریدار، خرید متقابل کالا و خدمات از خریدار، انتقال دانش فنی و فناوری، کمک به #بازاریابی، #سرمایه_گذاری و همکاری های از این دست را با خریدار داشته باشد.

انواع تجارت متقابل

نویسندگان حقوقی انواع قراردادهای تجارت متقابل را به شرح ذیل سازماندهی کرده اند، که از میان آنها به معاملات تهاتری ساده می پردازیم.

۱-#معاملات_تهاتری_ساده

۲-#خرید_متقابل

۳-#بیع_متقابل

۴-#افست

۵-#خرید_از_پیش

۶-تعویض

۷-#قراردادهای_تسویه_تهاتری

۸-قراردادهای_واگذاری_تهاتری

۹-#معاوضه_دیون

 

 معاملات تهاتری ساده

در تعریف معاملات تهاتری ساده آمده است که قراردادی است که کالاها و خدماتی که تقریبا از لحاظ ارزش برابر هستند بدون جا به جایی پول با یکدیگر مبادله می شوند.

ویژگی های معاملات تهاتری ساده:

۱- معمولا ارزش کالاها پایین می باشد.

۲-مدت اجرای تعهدات کوتاه می باشد.

۳-معمولا یا به صورت موردی انجام گرفته و یا چنانچه به صورت متعدد استفاده گردند در محدوده زمانی یکساله صورت می پذیرند.

۴-وسیله پرداخت پول نیست، کالا و خدمات است.

۵-این معاملات اصولا روش متعارف تجارت نیستند و بیشتر در شرایط خاصی مثل جنگ، انزوای سیاسی و تحریم های اقتصادی میان شرکای استراتژیک و یا کشورهای متحد از نظر سیاسی و ایدئولوژیک استفاده می شوند.

 

سوال: هنگام انعقاد قراداد معاملات تهاتری چه مسائلی را باید در نظر داشته باشیم؟

۱-مهمترین موردی که طرفین معاملات تهاتری می بایست به آن توجه نمایند، برابری ارزش کالاهای مورد معامله می باشد.در صورتی که طرفین قصد انعقاد قراردادی برای بیشتر از یکسال را دارند، حتما می بایست نسبت به گنجاندن شرط تعدیل و مذاکره مجدد، در زمان بر هم خوردن تعادل و ارزش اقتصادی کالاهای موضوع قرارداد اقدام کنند.

۲-نکته مهم دیگری که طرفین یک معامله تهاتری می بایست در اول قرارداد نسبت به آن توافق کنند، تعهد هر یک از طرفین نسبت به پرداخت #مالیات و حقوق و عوارض واردات و صادرات می باشد که بسته به Term تحویل ممکن است متفاوت باشد.

۳-همانطور که شرح آن گذشت معاملات تهاتری معمولا بین طرفینی که #روابط_تجاری_و_سیاسی پایداری را در طول زمان تجربه کرده اند کاربرد دارد، در صورت نبود چنین شرایطی، طرفین می بایست در قرارداد خود تضامین لازم را پیش بینی نمایند.

۴-طرفین می بایست در انتخاب قانون حاکم توجه ویژه ای را داشته باشند، تا صورت بروز اختلاف از حمایت های پیش بینی شده در آن برخوردار گردند.

۵-طرفین می بایست به سیستم حل اختلاف قراردادی نیز توجه ویژه ای داشته باشند. اصولا پیشنهاد می گردد که شرط ارجاع اختلاف به سیستم های جایگزین حل اختلاف و در راس آنها داوری در قرارداد گنجانده شود. داوری نسبت به سایر روش های حل اختلاف، عموماً :

۱-هزینه کمتر۲- حفظ محرمانگی۳-سرعت بیشتر در رسیدگی و صدور رای قطعی و نهایی۴- رسیدگی حرفه ای و تخصصی تر

 و  را در پی دارد.

 

در نوشتار بعدی به سایر روشهای تجارت متقابل می پردازیم.

تهیه و تنظیم : مسعود رجایی

 

 


تصاویر این صفحه
تنظیمات

یادداشت کاربران

درج یک یادداشت :

نام کاربری :
پست الکترونیکی :
وب :
یادداشت :
کد امنیتی :
8 + 6 = ?