بازاریابی شبکه ای

بازاریابی شبکه‌ای روشی برای عرضه محصولات است که در آن تولیدکننده به جای استفاده از پخش‌کننده‌ها که معمولاَ حق کمیسیون بالایی برای عرضه محصولات دریافت می‌کنند، از طریق مشتریان خود و به صورت تبلیغ کلامی اقدام به عرضه و فروش محصولات خود می‌کند...

1)ثبت شرکت بازاریابی شبکه ای

بازاریابی شبکه‌ای روشی برای عرضه محصولات است که در آن تولیدکننده به جای استفاده از پخش‌کننده‌ها که معمولاَ حق کمیسیون بالایی برای عرضه محصولات دریافت می‌کنند، از طریق مشتریان خود و به صورت تبلیغ کلامی اقدام به عرضه و فروش محصولات خود می‌کند. در این روش مشتری، هم به تولیدکننده در فروش کمک می کند و هم منفعتی برای خود به دست می آورد که این منفعت می تواند به صورت یکسری تسهیلات خاص یا مبلغی معین به عنوان پاداش نقدی ( پورسانت ) باشد. به موجب دستورالعمل نحوه صدور مجوز و نظارت بر فعالیت «شرکت‌های بازاریابی شبکه‌ای» که از سوی معاونت توسعه بازرگانی داخلی وزارت بازرگانی تصویب و ابلاغ شده است، هر گونه فعالیت بازاریابی شبکه ای باید در قالب شرکت و با مجوز وزارت بازرگانی صورت گیرد. در واقع کسب مجوز بازاریابی شبکه‌ای مهمترین الزام فعالیت بازاریابی شبکه‌ای است. در ایران، قانونی یا غیرقانونی بودن یک شرکت بازاریابی شبکه‌ای را وزارت صنعت، معدن و تجارت مشخص می نماید.

ثبت شرکت بازاریابی همانند سایر شرکت‌ها در اداره ثبت شرکت‌ها انجام می پذیرد. حداقل سرمایه مورد نیاز برای ثبت شرکت 400.000.000 میلیون ریال می باشد. وفق ماده 2 دستورالعمل مذکور، ضوابط قانونی دریافت مجوز فعالیت بازاریابی شبکه ای از مرکز امور اصناف و بازرگان به شرح ذیل است:

2)شرایط ثبت شرکت:

1.2. ارائه طرح توجیهی تجاری و برنامه های عملیاتی پیش بینی شده شرکت متقاضی.

تبصره 1: شیوه و ساختار فنی طرح تجاری شرکت باید شفاف،مستند،قابل ارزیابی و نظارت بوده و دارای توجیه اقتصادی باشد.طرح تجاری شرکت باید قبل از شروع فعالیت به تصویب کمیته نظارت برسد و هر گونه فعالیت بر خلاف طرح تجاری مصوب کمیته نظارت ممنوع بوده و در صورت بی توجهی به تذکر کمیته نظارت،مجوز فعالیت شرکت توسط مرکز امور اصناف و بازرگانان لغو یا ابطال خواهد شد.

تبصره 2: در صورت موافقت مقدماتی کمیته نظارت با طرح ارائه شده و پیش نویس اساسنامه و اظهارنامه ثبت شرکت، متقاضیان می توانند به ثبت شرکت اقدام نمایند.

2.2. شرکت باید دارای دفاتر قانونی و صورت های مالی شفاف باشد و تمامی عملیات مالی خود را (درآمدها،پرداخت پورسانت ها،خرید محصولات و غیره) از طریق حساب های مشخص و قابل نظارت انجام دهد.

3.2. مدیر عامل و اعضای هیات مدیره شرکت باید حداقل دارای مدرک لیسانس یا معادل آن باشند.

4.2. فعالیت بازاریابی شبکه ای شرکت باید صرفاَ به عنوان تنها فعالیت مجاز شرکت در اساسنامه قید شده باشد.

مرکز امور اصناف و بازرگانان مسوول صدور موافقت مقدماتی و همچنین مجوز فعالیت بازاریابی شبکه‌ای پس از تایید کمیته نظارت است.

3)نکات مهم مرتبط با ثبت شرکت بازاریابی شبکه‌ای:

  • این نوع شرکت ها تنها می توانند اقدام به بازاریابی شبکه‌ای نموده و از فعالیت‌های دیگر منع شده‌اند و این موضوع باید در اساسنامه به صراحت بیان شود .
  • اقدام به گسترش شبکه انسانی و جذب توزیع کننده صرف کالاو پولگردانی، فروش کالاها و محصولات موهوم، خرید و فروش جایگاه در نمودار درختی و فروش و پیش فروش محصولاتی که تولید آن ها مشروط و محتمل است ممنوع می باشد.
  • تمامی شرکت‌های دارای مجوز فعالیت از مرکز امور اصناف و بازرگانان مجاز به فعالیت در چارچوب اساسنامه و طرح تجاری مصوب کمیته نظارت خواهند بود و اجازه تاسیس دفتر،تبلیغات و برگزاری سمینارهای تبلیغی با رعایت سایر قوانین و مقررات کشور را خواهند داشت.

4)مراحل صدور پروانه کسب شرکت های بازاریابی شبکه ای در فضای مجازی:

  1. مراجعه فرد متقاضی (شخص حقوقی) پروانه کسب به سامانه اصناف به نشانی iranianasnaf.ir و ثبت درخواست خود همراه با اطلاعات هویتی شرکتی. فهرست محصولات و طرح درآمدی در سایت وجود دارد.
  2. بررسی مستندات و ارائه پاسخ به متقاضی توسط اتحادیه حداکثر طی مدت 15 روز از زمان ثبت درخواست.
  3. بعد از بررسی و تایید تقاضای اولیه توسط اتحادیه مدارک ماده (7) آیین نامه می‌بایست طی مدت 3 ماه در سامانه اصناف بارگذاری شوند.
  4. اتحادیه شرکت های بازاریابی شبکه ای به طور همزمان نسبت به استعلام مدارک مبادرت می نماید.
  5. ثبت شرکت به صورت سهامی خاص با موضوع بازاریابی شبکه ای توسط متقاضی بعد از دریافت معرفی نامه دبیرخانه کمیته.
  6. راه اندازی وب سایت شرکت بر اساس ماده 26 این آیین نامه.

صادر نمودن پروانه کسب بازاریابی شبکه ای پس از تکمیل پرونده و کمیته نظارت توسط مرکز امور اصناف و بازرگانان ایران تایید می نماید.

تهیه و تنظیم : مرجان تهرانی


تصاویر این صفحه
تنظیمات

یادداشت کاربران

درج یک یادداشت :

نام کاربری :
پست الکترونیکی :
وب :
یادداشت :
کد امنیتی :
7 + 2 = ?