صندوق بین ‌المللی پول (IMF) به چه دلیل و در چه زمانی تشکیل شد؟ نقش این نهاد بین ‌المللی در اقتصاد جهانی چیست

صندوق بین ‌المللی پول (#IMF) به چه دلیل و در چه زمانی تشکیل شد؟ نقش این #نهاد بین ‌المللی در #اقتصاد جهانی چیست؟

صندوق بین ‌المللی پول (#IMF) به چه دلیل و در چه زمانی تشکیل شد؟
نقش این #نهاد بین ‌المللی در #اقتصاد جهانی چیست؟


در دهه ۱۹۳۰ اقتصاد جهان دچار #رکودگسترده‌ای شد که از آن با عنوان #"رکود بزرگ" یاد می‌کنند. مشکلات اقتصادی بسیاری از جمله بیکاری کشورهای زیادی را گرفتار کرد. جهان هنوز از زیر بار #رکود بزرگ کمر راست نکرده بود که آتش #جنگ جهانی دوم، جهان را فرا گرفت. ساخت و خرید توپ و تانک و هواپیما و اسلحه از یک طرف و ویرانی‌هایی که جنگ به بار آورد از طرف دیگر، اقتصاد جهان به‌خصوص اقتصاد اروپا را فلج کرد.
سال ۱۹۴۴، #برتون-وودز
در حالی که تراز تجاری بسیاری از کشورها دچار کسری شده بود و یا رو به وخامت می‌رفت، نمایندگان تعدادی از کشورها طی نشستی در#برتون وودز ( واقع در نیوهمپشایر ) تصمیم گرفتند #صندوق بین‌ المللی پول (#International Monetary Fund) را تاسیس کنند تا به وضعیت بغرنج اقتصاد جهانی سر و سامانی بدهند. وظیفه اصلی این صندوق کمک‌رسانی به کشورهایی بود که با بدهی‌های بعد از جنگ روبرو بودند.
#نقشIMF 
کشورهای عضو متناسب با میزان وامی که به صندوق تزریق می‌کردند، سهم و در نتیجه حق برداشت داشتند. میزان این سهم برای کشورهای مختلف در طول زمان تغییر کرده است #IMF.بوجود آمد تا جریان ورود و خروج سرمایه به کشورها و تراکنش‌های پولی در عرصه بین ‌الملل را روان‌سازی کند. پیروان #مکتب اقتصاد نئوکلاسیک معتقدند چنین نهادهایی ساز و کار اقتصاد آزاد را هموار می‌کند. ایالات متحده در زمان تاسیس صندوق دچار مازاد تراز تجاری بود و حتی بعد از جنگ، طی #طرح مارشال، کمک‌های مالی فراوانی را برای احیای اقتصاد اروپا، اهدا کرد. ممکن است این پرسش مطرح شود که آیا این کمک‌ها صرفا به خاطر نوع ‌دوستی بوده است. نکته اینجاست که صادرات کشور بزرگی مثل امریکا معادل واردات کشورهای دیگر از امریکاست. اگر کشورهای دیگر پول نداشته باشند تا از امریکا کالا وارد کنند، #صادرات،#تراز تجاری و لاجرم اقصاد امریکا هم دچار مشکل می‌شود. بنابراین به IMF# نباید همانند یک سازمان خیریه نگاه کرد. ارتباطات اقتصادی کشورها باعث شده است که بحران در یک کشور به کشورهای دیگر هم تسری پیدا کند و IMF تاسیس شده است تا از بروز این بحران‌ها جلوگیری کند و در صورت بروز، با اعمال سیاست‌های خاصی برای کشورهای وام‌گیرنده، به رفع بحران کمک کند.

تهیه و تنظیم : مسعود رجایی


تصاویر این صفحه
تنظیمات

یادداشت کاربران

درج یک یادداشت :

نام کاربری :
پست الکترونیکی :
وب :
یادداشت :
کد امنیتی :
4 + 3 = ?