جایگاه شرکت‌های دانش‌بنیان در نظام حقوقی ایران

جایگاه شرکت‌های دانش‌بنیان در نظام حقوقی ایران

مقدمه
در این گزارش ابتدا تعریفی از شرکت‌های دانش بنیان ارائه می‌شود و سپس به انواع شرکت‌های دانش بنیان، مدارک لازم جهت ثبت شرکت و فرآیند ثبت شرکت و فرآیند ارزیابی شرکت اشاره و در نهایت به مزایای این شرکت پرداخته می‌شود.
بنا به ماده 1 قانون حمایت از شرکت‌ها و موسسات دانش بنیان و تجاری سازی نوآوری ها و اختراعات مصوب 1389 مجلس شورای اسلامی، شرکت‌هایی که در زمینه گسترش اختراع و نوآوری و «تجاری‌سازی نتایج تحقیق و توسعه شامل طراحی و تولید کالا و خدمات با ارزش افزوده بالا» فعالیت می‌نمایند، شرکت یا موسسه دانش بنیان محسوب می‌شوند.
به عبارت ساده‌تر به موجب آیین‌نامه تشخیص شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان «شرکت‌های دانش‌بنیان، موسسات خصوصی یا تعاونی هستند و هدف آنها افزایش علم و ثروت، توسعه اقتصادی بر پایه دانش و تحقق اهداف علمی و اقتصادی جهت گسترش اختراع و نوآوری و در نهایت تجاری‌سازی نتایج تحقیق و توسعه در حوزه فناوری‌های برتر و با ارزش افزوده بالا تشکیل می‌شود.»
شرکت‌های دانش‌بنیان، اساساً کالا تولید نمی‌کنند و کارگاه خاصی نیز ندارند. بلکه همیشه عده‌ای از افراد تحصیلکرده و با تجربه اطلاعاتی تولید می‌کنند که این اطلاعات، محصولات اصلی شرکت محسوب شده و از این طریق تولید درآمد می‌کنند. در این شرکت‌ها حفظ حقوق و مالکیت معنوی این اطلاعات، یکی از مهم‌ترین مسائل حقوقی در شرکت‌های دانش‌بنیان می‌باشد.
با توجه به آیین‌نامه مصوب کارگروه ارزیابی و تشخیص شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان، شرکت‌های دانش‌بنیان باید حداقل پنجاه درصد از درآمد یك سال مالی گذشته شركت را كه در اظهارنامه مالیاتی شركت ذكر شده است، از طریق فروش «كالاها یا خدمات دانش‌بنیان»، «خدمات تخصصی تعمیر و نگهداری مرتبط با كالاهای تولید شده توسط آن شركت»، فروش «دانش ‌فنی و فناوری» و «خدمات طراحی مهندسی» حاصل کنند.
 
فرایند ثبت شرکت دانش بنیان
 
مرحله اول:تأسیس شرکت یا موسسه حقوقی خصوصی یا تعاونی 
مرحله دوم: دانش بنیان شدن شرکت
مرحله سوم: مراجعه به سایت صندوق نوآوری و شکوفایی برای آشنایی با خدمات
مرحله چهارم: پس از دریافت نامه از طرف صندوق، پرکردن پرسشنامه‌ها در بخش خدمات صندوق به شرکت‌های دانش بنیان، از طریق سایت صندوق نوآوری و شکوفایی
 
 
مزایای شرکت‌ها و موسسات دانش بنیان
 
با در نظر داشتن اینکه معمولاً شرکت‌های دانش‌بنیان با سرمایه اندکی تأسیس می‌شوند قانونگذار و نهادهای دولتی از جمله معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری حمایت‌های متعددی به شرح جدول ، از این شرکت‌ها به عمل می‌آورد
 
 
تنظیمات

یادداشت کاربران

درج یک یادداشت :

نام کاربری :
پست الکترونیکی :
وب :
یادداشت :
کد امنیتی :
7 + 2 = ?