استارت آپ ها

استارت آپ

تهیه و تنظیم : شیوا قدیمی

چند سالی است که در ایران اصطلاح «Start Up»  یا کسب و کار نوپا، توجهات زیادی را به خود جلب کرده است. منظور از Start Up فعالیت­هایی است که دارای ایده نو و جدید است و هدف از آن تغییر الگو­های مرسوم تولید و مصرف است.

رشد روز افزون این شرکت­ها در دنیا و ایران، اهمیت همه جانبه این شرکت­ها را آشکار می­سازد. در کشورهای اروپایی و ایالات متحده، قوانین و سیستم­های مختلفی برای این شرکت­ها جهت حفظ حقوق نخبگان در نظر گرفته شده است؛ ولی متاسفانه آخرین اصلاح قوانین شرکت­ها در قانون تجارت ایران به سال 1347 برمی­گردد.

تجربه موسسه فرصت در ارائه خدمات حقوقی و قراردادی به این­گونه شرکت­ها نشان دهنده آن است که نهاد­های قانونی در سیستم­های حقوقی مختلف تعریف شده است که نهاد قانونی مشابه در سیستم حقوقی ایران ندارند و این شرکت­ها را در رسیدگی به اهداف خود تضعیف و حتی ناکام می­کند ؛ مانند وستینگ (سیستم تعلیق مالکیت سهام شرکت) و ارائه سهام تشویقی به کارکنان .

منظور از وستینگ این است که موسسین به تاسیس شرکت می­پردازند اما مالکیت آنها بر سهام زمانی قطعی می­گردد که برای مدت معینی در شرکت فعالیت داشته باشند که امکان تعلیق سهام درحقوق ایران وجود ندارد.

منظور از سهام تشویقی نیز قسمتی از سهام شرکت است که به هیچ یک از سهامداران تعلق ندارد و اگر کارکنان کلیدی، موسسین و شرکای بعدی شرایط خاصی را به وجود آورند، مالک سهام می­گردند؛ که در حقوق کشور ما امکان بدون مالک بودن سهام شرکت نیز وجود ندارد.

با توجه به تفاوت­های سیستم حقوقی ایران با سایر کشورها و افزایش فعالیت شرکت­های Start Up، امید آن است که جهت حمایت از نخبگان کشور، با توجه به نیازها و نوع فعالیت این شرکت­ها، قوانین جدیدی مرتبط با نوع فعالیت  Start Up ها و جهت تسهیل آن وضع گردد. که می­تواند موجب رشد نخبگان در وطن خود و حتی پیشرفت ، رشد اقتصادی و کارآفرینی در کشور گردد.

 

تنظیمات

یادداشت کاربران

درج یک یادداشت :

نام کاربری :
پست الکترونیکی :
وب :
یادداشت :
کد امنیتی :
6 + 3 = ?